Pałac Maurycego Poznańskiego – Więckowskiego 36

Pałac Maurycego Poznańskiego Powstał około 1900 roku. Wybudował go, dla Maurycego i jego żony Sary, Izrael Poznański. Projektant Pałacu, Adolf Zeligson, przy jego tworzeniu wzorował się na budowlach weneckich. Najwięcej do nowego, łódzkiego budynku zaczerpnął z Biblioteki Marcia, którą z kolei zaprojektował Jacopo Sansovio.

Budynek jest bardzo bogato zdobiony. Parterowe okna zabezpieczone są stylowo rzeźbionymi  kratami. Lampy okraszono liśćmi i gałązkami, które zaplątane są wokół głównej, wygiętej gałęzi zwieńczonej kwiatem. Cały budynek jest wzbogacony licznymi rzeźbami roślinnymi i zwierzęcymi, oraz wieloma kolumnami i łukami.

Obecnie budynek jest w posiadaniu Muzeum Sztuki, które przeprowadza w nim gruntowny remont. Na tą chwilę ze świetnym skutkiem odnowiono elewację i  klatkę schodową. Teraz prace remontowe przeniosły się do pomieszczeń rezydencji Poznańskiego. Zakończenie wszystkich robót i otwarcie muzeum szacuje się na pierwszy kwartał 2013 roku.

  • Ewa

    Piękny pałac, po prostu majstersztyk. Tzn na zewnątrz i klatka schodowa, szkoda, że nie zachowały się wnętrza sal gdyż obecny wystrój nie robi na mnie wrażenia (sztuka współczesna). Warty zobaczenia na żywo, polecam.