Biała Fabryka Geyera – muzeum przy Piotrkowskiej

Mianem Białej Fabryki określa się budynki przy ulicy Piotrkowskiej 282. Jest to kompleks wybudowany przez Ludwika Geyera w latach 1835-1837. W czasie otwarcia była to bardzo nowoczesna fabryka. Geyer, wtedy przedsiębiorca rosnący w siłę, nie szczędził środków na maszyny, które zamówił u najlepszego producenta z Belgii. Dzięki temu  Biała Fabryka mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię oraz tkalnię.

Obecnie w pofabrycznych budynkach znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Z zewnątrz wyremontowana fabryka prezentuje się bardzo okazale. Do dziś zachowały się wszystkie elementy elewacji, którą przyozdobiono nowoczesnymi, białymi blokami informacyjnymi.

W środku nastąpiło więcej zmian. Niektóre wnętrza zostały zaprojektowane od nowa, w innych dodane tylko gdzieniegdzie nowe elementy. Jednak wszystko to zrobiono ze smakiem i rozmachem przez co całość sprawia, że muzeum pod względem architektonicznym z pewnością nie jest monotonne i nudne.

W muzeum tylko 3 pomieszczenia przeznaczone są na całoroczne wystawy. Pozostałą przestrzeń zarezerwowano dla tymczasowych ekspozycji co sprawia, że warto się tam wybrać więcej niż jeden raz, zawsze zostaniemy przywitani nowymi pokazami.