Pałac Miejskiego Towarzystwa Kredytowego ozdobą Pomorskiej

Budynek Miejskiego Towarzystwa Kredytowego powstał wskutek dynamicznego rozwoju fabrykanckiej Łodzi. Do miasta przyjeżdżali co rusz nowi przedsiębiorcy chcący zapoczątkować tu swój włókienniczy biznes. Jednak nie zawsze byli to możni, bogaci i doświadczeni fabrykanci. Częściej przybywali tu zwyczajni, ale kreatywni fachowcy bez pieniędzy. Stąd też narodził się w Łodzi pomysł udzielania kredytów na cele budowlane.

Pałac wzniesiono w latach 1878-1881 według projektu popularnego wtedy w Łodzi architekta, Hilarego Majewskiego. Po otwarciu, Towarzystwo Kredytowe Miejskie  było drugą co do wielkości tego typu placówką w Królestwie Polskim (ustępowało jedynie Warszawie).

Po drugiej wojnie światowej gmach oddano w ręce Akademii Muzycznej, która eksploatowała go przez kilkadziesiąt lat. Niestety ten okres użytkowania budynku niezgodnie z jego przeznaczeniem doprowadził go do ruiny. Wskutek tego elewacja stopniowo traciła swe detale, rzeźby kruszyły się lub całkiem odpadały, a wnętrza gniły przez dziurawy, przeciekający dach.

Na szczęście zniszczonym pałacem zainteresowała się firma Fenix Capital. W zeszłym roku zakończono jego dwuletni remont. W ramach projektu odrestaurowano wnętrza, przywrócono rzeźby i detale, naprawiono dach i przywrócono oryginalną kolorystykę elewacji. Obecnie budynek jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Łodzi, a jego wnętrza można wynająć na różnego typu imprezy.