Adaptacja elektrowni EC-1. Całość nabiera kształtów.

Elektrownia EC-1, która powstała w 1907 roku i służyła łodzianom aż do 2001 roku, przez ponad dziesięć lat była pozostawiona sama sobie. Cały kompleks secesyjnych budynków niszczał i z dnia na dzień mógł zostać wyburzony. Jednak sytuacja tego niezwykłego miejsca zmieniła się diametralnie po decyzji o budowie podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Wtedy też zaczęto snuć ambitne plany o zupełnie nowym wykorzystaniu przestrzeni w EC-1. Teraz te plany z rozmachem wdrażane są w życie, a sam całkiem niedawno widziałem efekty pracy, którą do tej pory wykonano. I już teraz mogę zapewnić – efekt końcowy będzie niesamowity!

Adaptacja secesyjnej elektrowni EC-1 jest pierwszym (i z pewnością nie ostatnim) tak dużym projektem powiązanym z budową dworca i całego obszaru Nowego Centrum Łodzi. Wszystkie budynki, które powstały przed wojną, są skrupulatnie odnawiane. W obszarze elektrowni nie zachowano jedynie międzywojennych dobudówek lecz w ich miejscu postawiono uzupełniającą, wpisującą się w okolicę zabudowę.

Budowa jest dość mocno opóźniona, ale widać, że robotnicy uwijają się aby jak najszybciej dokończyć prace. EC-1 Wschód jest już praktycznie wykończone. Elewacje zostały odnowione, nowe budynki postawione, a we wnętrzach trwają prace wykończeniowe. W tej części powstaną między innymi biblioteka, “jezioro pamięci”, planetarium, studia i warsztaty, galeria, teatr dźwięki, sale konferencyjne i wieża widokowa. Swoją pracownie miał tu mieć także David Lynch, ale po, nazwijmy to, pewnych nieporozumieniach zerwano z nim współprace i jego studio zamieniono na pokoje gościnne.

Znacznie więcej problemów napotkano na budowie EC-1 Zachód. Po wstępnym przeglądzie budynków nie dostrzeżono wielu wad, które z postępem zaskakiwały wykonawcę. I tak między innymi budynek kotłowni został praktycznie całkowicie zrekonstruowany. Metalowe stelaże konstrukcji były powyginane od temperatury, a zaprawa okazała się trwalsza od cegieł i te zwyczajnie się rozpadały. W związku z tym dwie ściany postawiono od nowa, a pozostałą część uratowano w możliwie największym stopniu.

Na zakończenie budowy musimy jeszcze chwilę poczekać, ale myślę, ze warto.  Po  Manufakturze jest to pierwsza adaptacja tak dużego kompleksu zabytkowych budynków w Łodzi. W EC-1 powstanie centrum kulturalno-rozrywkowe z interaktywnym Centrum Nauki i Techniki, licznymi restauracjami i klubami.  Po otwarciu całego kompleksu i zakończeniu budowy dworca obudzimy się w zupełnie nowym, przyjaznym i estetycznym skrawku miasta z rozległą przestrzenią dla pieszych. A to dopiero początek zmian jakie czekają nas w ramach Nowego Centrum Łodzi i z pewnością jeszcze nieraz będziemy pozytywnie zaskoczeni!

 

IMG_9443

IMG_9429

IMG_9426

IMG_9423

IMG_9413

IMG_9481

IMG_9485

IMG_9463

IMG_9461

IMG_9404

IMG_9399

IMG_9385

IMG_9376

IMG_9366

IMG_9336

IMG_9327

IMG_9323

IMG_9319

IMG_9312

IMG_9304

 • maniek

  super! to kiedy planują otwarcie?

  • LukaszPrzybylak

   mówi się o początku następnego roku. Wtedy ma być oddany cały kompleks. Ogólnie opóźnienie na EC-1 Zachód szacowano na około pół roku, a EC-1 Wschód na 3 miesiące. Ale i tak docelowy kształt inwestycja osiągnie dopiero po budowie samego dworca, dróg i dojazdów. Między innymi na północ od EC-1 wybudowanie zostanie podziemna droga, a nad nią powstanie rynek Kobro i pasaż w kierunku dworca i ulicy Narutowicza. Także jeszcze trochę poczekamy, ale za dwa lata okolica zmieni się nie do poznania 😉

 • pittong

  cikawe czy znadzie sie dla mnie czyli lodzkiego przedsiebiorcy:D 150m2 czy rozdane juz wszystko , biuro tajmniczo milczy w tej sprawie mimo ze na stronie podają ze jest takie mijsce dla miejscowych przedsiębiorców o działalności zbieznej z dzialaniami fundacji.

  • LukaszPrzybylak

   dobre pytanie 😉 Różnie z tym może być. Z tego co wiem to znaczna część tej przestrzeni jest już zarezerwowana na potrzeby szeroko pojętej kultury. Kolejna część będzie przeznaczona na pokoje gościnne (na około 50 osób), więc faktycznie może się okazać, że za dużo nie zostanie ;p Za to wiele przestrzeni będzie można wynająć na wszelkie wystawy, pokazy i konferencje.

 • Maciek

  Super. Tylko te panele z zewnątrz są bardzo poobijane i inwestor nie powinien odebrać tak wykonanych. Widać dobrze uszkodzenia na chociażby 3 zdjęciu od końca. Bardzo słaba jakość wykonania – wiem coś o tym bo sam zajmowałem się projektowaniem takich fasad i nie powinno to tak wyglądać.

  • LukaszPrzybylak

   racja. Tego typu niedoróbek jest sporo, ale najprawdopodobniej ta blacha nie będzie już poprawiana.