Brama Miasta, czyli Libeskinda powrót do Łodzi

Dziś zaprezentowano koncepcję najbardziej wyczekiwanego budynku w Łodzi. Mowa o tak zwanej Bramie Miasta, czyli o obiekcie, który ma powstać przy ulicy Kilińskiego, tuż przy nowym dworcu Łódź Fabryczna. Czy z pomocą architekta uda się stworzyć kolejną ikonę miasta?

Wokół działki, na której w przyszłości ma powstać Brama Miasta w ostatnim czasie działo się naprawdę dużo. Władze Łodzi na czele z prezydent Hanną Zdanowską od dawna starały się kreować ten obszar jako “najgorętszy kąsek” w mieście. Budynek, który tam powstanie będzie widoczny jako pierwszy po wyjściu z nowego dworca. będzie on także stanowił swego rodzaju łącznik między Nowym Centrum, a zabytkową zabudową. Dodatkowo w przetargu wyznaczono rekordową kwotę 40 mln zł i wiele się mówiło, że nie uda się znaleźć inwestora, który wysupła takie pieniądze na samą tylko działkę.

Rzeczywistość okazała się na szczęście inna. 10. grudnia poinformowano mieszkańców, że pojawiła się jedna oferta kupna. Dziś wiemy, że jest to spółka LDZ Brama założona przez dwie łódzkie firmy – Grupa Atlas (75 proc. udziałów) i Budomal Dom (25 proc.). Za 40 mln zł netto (ok. 50 mln zł brutto) spółka zobowiązała się kupić działkę o powierzchni ponad 7,4 tys. m kw oraz zabudować ją w ciągu 60 miesięcy.

Autorem wstępnej koncepcji architektonicznej jest światowej sławy architekt, pochodzący z Łodzi Daniel Libeskind. Jego studio ma także przygotować projekt budynku. Do tej pory Libeskind w swoim portfolio ma takie projekty jak nowe World Trade Center w Nowym Jorku, Muzeum Żydowskie w Berlinie czy apartamentowiec Złota 44 w Warszawie.

Jest to już kolejna ważna inwestycja na terenie NCŁ. Do tej pory w budowie jest podziemny dworzec Łódź Fabryczna oraz kompleks EC-1. Teraz do tego grona dołącza Brama Miasta i mamy nadzieję, że będzie to impuls, który przyniesie za sobą kolejne wielkie inwestycje.

brama miasta

brama miasta

brama miasta

brama miasta

brama miasta