Ruszyła 8. edycja Łódź Design Festival – informacje ogólne

Łódź Design Festival

Wczoraj miało miejsce oficjalne otwarcie kolejnej, 8. już edycji Łódź Design Festival. Jest to cykliczne wydarzenie poświęcone projektowaniu, które z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz więcej projektantów, wystawców oraz zwykłych obserwatorów, którzy są ciekawi nowych trendów i głodni pomysłów. Śladem poprzednich edycji, ŁDF 2014 odbywa się w szczególnym miejscu. Tym razem wybrano niedawno oddany do użytku ART Inkubator przy ulicy Tymienieckiego 3, który został stworzony specjalnie dla młodych i kreatywnych artystów. Drugie, nieco mniejsze centrum przygotowano w dawnej tkalni Marcusa Silbersteina przy ulicy Piotrkowskiej 250, a całość to niemal 10 000 m² powierzchni. Jest więc co zwiedzać.

Świat do naprawy

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest “Brave New World”. Projektanci zastanawiają się nad szeroko rozumianym naprawianiem – zarówno tych małych, zwyczajnych rzeczy jak i po prostu całego świata. Wiele projektów przygotowywano przez wiele miesięcy specjalnie pod kątem festiwalu, inne mają tu swoje premiery. Nowością jest interaktywność wystaw. Goście będą mogli badać przedmioty, sprawdzać z czego i w jaki sposób zostały zbudowane, a także dowiedzą się jakie materiały można ze sobą łączyć w ciekawe formy.

Daniel Charny, kurator wystawy BRAVE FIXED WORLD:
Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się
w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz ‘Nowy Wspaniały Świat’ wymaga naprawy.

Brave Fixed World

Zwiedzający mają do wyboru wiele wystaw tematycznych, na których mogą zobaczyć wręcz niezmierną liczbę projektów. Jedną z wystaw przygotował Daniel Charny, dyrektor Now On. Zastanawia się on nad nowymi procesami produkcji, kreatywnym podejściem do tworzenia i dostosowaniem do coraz bardziej wymagających potrzeb konsumentów. Innym wartym odwiedzenia miejscem jest Strefa Testów. Tam dowiadujemy się w jaki sposób połączyć ze sobą takie materiały jak drewno, papier, metal czy tekstylia i jak tworzyć z nich własne projekty.

Są to jednak tylko dwie propozycje spośród wielu do wyboru. Każda z wystaw jest inna i skupia się na innym aspekcie naprawiania. Jeśli nie wiecie które wybrać zapraszamy pod ten link, gdzie znajdziecie główny program wystaw oraz czas ich wystawiania.

make me!

Kluczowym elementem całego festiwalu jest konkurs make me!, który wyszukuje młodych talentów. Jest organizowany od sześciu lat i przez ten czas stał się jednym z najważniejszych i najpoważniejszych międzynarodowych konkursów nastawionych na projektowanie. Jego celem jest odkrycie, głownie spośród studentów kierunków artystycznych, ludzi kreatywnych, którzy zaczynają swoją przygodę z projektowaniem i mają ciekawy możliwy do wdrożenia produkcyjnego pomysł.

Na podstawie formularzy zostaje wybranych 20 zgłoszeń. Następnym etapem jest stworzenie prototypów projektów i zaprezentowanie ich. Na zwycięzcę, którego wybiera jury, czeka 20 000 zł głównej nagrody. Jest więc o co walczyć!

Łódź Design Festival 2014 trwa od 9. do 19. października. Poza wystawami wciąż można zapisywać się na warsztaty, jednak liczba uczestników jest ograniczona.