Brave Fixed World i Strefa Testów – Łódź Design Festival

Łódź Design Festival trwa w najlepsze, czas więc odwiedzić kolejne projekty. Tym razem padło na dwie interaktywne wystawy, które przybliżają nam procesy tworzenia, łączenia oraz naprawy materiałów i całych przedmiotów. Mowa o Brave Fixed World i Strefie Testów.

Dotknij i zbadaj

Strefa Testów skupia się na pokazaniu zwiedzającym potencjału, jaki drzemie w czterech materiałach: w drewnie, metalu, papierze i tekstyliach. Każdy może spróbować stworzyć proste przedmioty, sprawdzić ciężar materiałów, ich elastyczność i podatność na…młotek i dłutko. Poza próbkami można obejrzeć także większe projekty oraz gotowe produkty. Jedną z firm, która prezentuje swoje dzieła jest zieta, producent nietypowych mebli.

zieta jest zespołem architektów, projektantów i inżynierów, a dzięki współpracy z naukowcami, biologami i psychologami są w stanie tworzyć innowacyjne technologie. Jednym z ich nowych pomysłów jest niekonwencjonalny sposób wytwarzania mebli. Ściślej mówiąc, firma opatentowała własną metodę pompowania metalowych elementów powietrzem pod ciśnieniem. Dzięki temu, z zespawanych form powstają przedmioty użytkowe. Jednak niemożliwe jest dokładne kontrolowanie i przewidywanie deformacji metalu, przez co każdy stworzony mebel jest niepowtarzalny i praktycznie niemożliwy do skopiowania.

Przykłady takich “napompowanych mebli” możecie oglądać każdego dnia w Art Inkubatorze. Firma pokazuje tam swoją technologię na przykładzie stołków, krzeseł, a nawet luster. Jeśli jesteście zainteresowani ich zakupem możecie odwiedzić jedyny w Polsce salon we Wrocławiu lub wybrać się do głównej siedziby w Zurychu.

Brave Fixed World

Czasem zmuszeni jesteśmy naprawić coś samemu czy zbudować rzeczy jak najmniejszym kosztem. Wystawa Brave New World stara się pokazać, że czasem wystarczy pomysłowość i spryt aby poradzić sobie sobie z gnębiącymi nas problemami. Co więcej, nie trzeba używać drogich materiałów. Czasem wystarczą najtańsze rozwiązania, a efekty wcale nie muszą być tandetne i tymczasowe. Obecnie powstają także organizacje, które wykorzystują wręcz śmieci do tworzenia wartościowych przedmiotów.

Ciekawe i nawiązujące do tematu wystawy podejście do twórczości prezentuje Fixperts. Jest to organizacja zrzeszająca kreatywnych ludzi, którzy starają się ułatwić życie osobom o różnego rodzaju ograniczeniach. Często są to drobne i tanie rzeczy jak choćby przyrząd do zakładania kolczyków, otwieracz do butelek czy specjalna deska do krojenia. Zasada jest prosta. Każdy, kto ma problemy zdrowotne i nie może bezpiecznie korzystać z produktów ogólnie dostępnych, może się zgłosić do Fixperts, gdzie wolontariusze będą starali się pomóc stworzyć w pełni funkcjonalny i tani zamiennik. Postawa godna pochwały i, co najważniejsze, niosąca pomoc niewielkim kosztem. Bo przecież projektowanie to nie tylko drogie zabawki.

Przechodzimy dalej, do następnego stanowiska. Na pierwszy rzut oka widać na nim kilka przedmiotów obklejonych plasteliną. Pozory mylą… To co widzimy jest bowiem specjalnym klejem. Projekt nazywa się surgu i został wymyślony w 2003 roku przez Jane ni Dhulchaointigh z Londynu. surgu jest niezwykłym klejem, a właściwie masą, którą możemy dowolnie formować dokładnie tak jak to robimy to z plasteliną. Ta jednak po jednej dobie zastyga i ostatecznie przyjmuje formułę podobną do plastiku, choć elastyczną jak guma. Klej jest sprzedawany w małych saszetkach, które możemy zamówić na stronie projektu.

Łódź Design Festival

Na obydwu wystawach możemy zobaczyć o wiele więcej ciekawych rzeczy, jednak najlepiej jeśli wybierzecie się na nie osobiście i ocenicie dostępne tam projekty. Wystawa Brave Fixed World znajduje się w Budynku A, natomiast Strefa Testów w Budynku C kompleksu Art Inkubator przy ulicy Tymienieckiego 3. Łódź Design Festival trwa do 19. października, a jego program dostępny jest w tym miejscu.


brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

IMG_4238

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world

brave fixed world